Jak začít plést

Nahazování ok rozplétáním pomocí dvou jehlic
Na levé jehlici máme základní oko. Pravou jehlicí do něj vpíchneme a upleteme hladce. Nově upletené oko navlékneme k základnímu oku na levou jehlici. Toto oko upleteme opět hladce a nové oko opět navlékneme na levou jehlici. Tak pokračujeme do potřebného počtu ok.
 
základní oko

Začátek o dvou koncích - nahazování přes prsty
Podle počtu ok, na který hodláme začínat, odhadneme délku konce příze (na 100 ok ze středně silné příze potřebujeme konec dlouhý asi 95 cm). V této vzdálenosti uděláme základní oko. Navlékneme ho na jehlici.
Od klubka vedeme přízi dlaní pod malíček, prsteníček a prostředníček, pak dozadu za ukazováček a zpět k dlani. Druhý konec od základního oka mezi ukazováček a palec a pak zpě k dlani a přidržíme přízi malíčkem. Pak podebíráme jehlicí přízi pod palcem a protáhneme přízi od ukazováčku. Tak utvoříme další oko a přitáhneme k jehlici, palec vyvlékneme. Pak přes palec opět stejně přehodíme přízi a opakujeme až do potřebného počtu ok. Tímto způsobem nahozená oka vytvářejí úhledný rovný okraj.

Ozdobný okraj
Postupujeme obdobně jako v předchozím případě, ale po přitažení oka k jehlici prostrčíme palec smyčkou obráceně a podebereme jehlicí vnitřní část smyčky podle obrázku. Tak tvoříme střídavě po jednom oku dle předcházejícího obrázku a po jednom oku dle tohoto obrázku.
Chceme-li, aby ozdobný okraj byl výraznější, použijeme dvojitý konec příze.

Nahazování ok přes pomocnu přízi
          
Střídavě podle obrázků nahodíme potřebný počet ok. V první řadě pak pleteme 1 oko hladce - 1 oko sejmeme s přízí vpředu. Střídáme do konce řady. V dalších řadách pleteme pružným vzorem - 1 oko hladce a 1 oko obrace. Po dopletení pomocnou přízi vytáhneme.
Tento způsob nahazování ok přes pomocnou jehlici je výhodný zvláště tam, kde chceme například k živůtku opačným směrem připlétat sukni. Po vytažení pomocné příze začáteční oka snadno nabereme na jehlici. Spojení připletené části je téměř neznatelné.

Nahazování ok obtáčením jehlice
Základní oko navlékneme na jehlici. Přízi kolem jehlice obtáčíme tak, aby směřovala shoradolů vepřeru a zdola nahoru vzadu. První řadu upleteme anglicky, další pak buď líc hladce a ryb obrace nebo vlíci i rubu hladce. Začáteční okraj je volný, snadno se naplétá opačným směrem. Pro běžné úplety se však používá zřídka.

Nabírání ok z uháčkovaného řetízku
Uháčkujeme řetízek a jeho oka pak nabereme na jehlici. Tento druh okrajů se však nehodí pro pružné lemy a lze jej použít jen výjimečně. Druhou variantou je nahazování ok přes pomocný řetízek z jiné příze, který pak odpáráme. V tom případě však nenabíráme smyčky řetízku, ale spodní nitku za nimi, aby po uvolnění první smyčky bylo možno řetízek z odlišné příze odpárat. Kdybychom omylem při nahazování ok vpíchli do smyčky, bylo by odpárání začátečního řetízku obtížné.